Partner ring 999 tantalum, 750/18K yellow gold, diamond 0.02 ct, w-si
- Made in Germany
- Individually engravable
- With a brilliant diamond in w-si quality
- Ring profile: slightly convex on the outside/straight on the inside
- The ring width is 4 mm.
- Free Shipping
Elegant women's partner ring made of high-quality 999 tantalum and 750 yellow gold. The matte ring is set with a sparkling diamond and combines a modern material combination with a timeless design – perfect for the symbolic union of two hearts.
| Order number | 603085 |
| Production number | 52704/001/002/X701 |
| Type of jewelry | Partner ring |
| material | 999 tantalum |
| stones | Diamond 0.02 ct, w-si |
| Ring width | 4 mm |
| Ring profile | Slightly convex on the outside/straight on the inside |
| brand | TeNo |
| Origin | Made in Germany |
| Unit | pcs. |
| For | Ladies |
| Weight | approx. 8.6 g |
| Material thickness | 2.6 mm |
| surface | matte |
Price
- Regular price
- €2.190,00
- Sale price
- €2.190,00
- Regular price
-
Available
Out Of Stock
RECOMMENDED FOR YOU
MANUFACTURING AND QUALITY
Material, form, and craftsmanship are paramount. Each piece of jewelry is meticulously crafted – clear in expression, reliable in quality. In our workshop, we combine precise technology with artisanal expertise. We consciously select materials such as titanium, carbon, tantalum, and precious metals, processing them with a high degree of vertical integration. This results in jewelry for everyday wear with lasting quality.
Introduction to this section
Complementary Products





